10 Soruda Organ Doku ve Hücre Bağışı

1. Organ ve doku bağışı nedir?


Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.2. Kök hücre bağışı nedir?


Kök hücresi, kemik iliği ile kan hücrelerini üreten hücrelere denir. Kan hücreleri dokulara oksijen taşıyan ya da mikroplara karşı vücudu savunan ve kanamadan koruyan hücrelerden oluşur. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir. Kızılay’a ait gönüllü verici merkezleri ve sabit kan alma merkezlerinde kök hücre bağışı ile ilgili bilgilendirme alabilir ve kök hücre bağışında bulunabilirsiniz. 3. Organ / doku ve hücre bağışı için yaş sınırı var  mıdır?


18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Kullanılacak organa göre yaş belli bir risk oluştursa da her yaşta ve koşuldaki organların kullanabilmesi mümkün olabilir.

Kök hücre için 18-50 yaş aralığındaki kişilerden bağış alınır.4. Canlıdan organ bağışı olur mu?


Olur. Yaşayan bir insanın böbreğinin birini veya karaciğerin bir bölümü nakil ihtiyacı olan kişiye verme işlemidir.5. Beyin ölümü nedir?


Beyin ölümü klinik bir tanıdır ve tüm beyin fonksiyonlarının tam ve geri dönüşümü olmayan kaybıdır.6. Bitkisel hayat nedir?


Bitkisel hayat, derin bir komadır ve hastalık veya kaza sebebiyle bilinçsiz ve hareketsiz duruma gelme durumudur. Beyin ölümünde solunum yok iken, bitkisel hayatta hastanın solunumu devam eder ancak makine desteğine ihtiyaç duyabilir. 7. Koma nedir?


Koma, travmatik kafa travması, felç, beyin tümörü, uyuşturucu, alkol zehirlenmesi, diyabet veya enfeksiyon vb altta yatan bir hastalık gibi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilen uzun süreli bilinç kaybının olduğu bir durumdur.8. Organ bağış kartı taşırsam ölmeden organlarım alınır mı?


Organ bağış kartı taşıyan bir kişi, hayatının herhangi bir döneminde ağır bir sağlık durumu nedeniyle acil servise getirilirse acil hastaya yaklaşım prosedürleri gereği öncelik ağır hastaya verileceğinden tüm imkanlar seferber edilecektir. Üzerinden organ bağış kartı çıksın veya çıkmasın en ağır hasta en öncelikli hastadır. Milyonda bir yaşam şansı bile olsa bu öncelikten dolayı hasta yaşam şansını kullanır. Dolayısıyla beyin ölümü tanısı almayan kişiden organlarının alınması mümkün değildir.9. Organ bağışı dinen caiz midir?


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer İslam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI " beyan olunmuştur. 10. Bağışladığım organlar kimlere nakledilir?


Öncelikle doku ve kan grubu uygunluğuna göre acil bekleyen hastalara nakiller yapılır. Her hasta için organ nakli kriterleri vardır. Bu kriterleri bilim kurulları ( böbrek, kalp, karaciğer) belirler. Organ paylaşımında en önemli öncelik ;


- Tıbbi aciliyet

- Doku ve kan grubu uyumu.

- Din, dil, ırk, cinsiyet, zengin-fakir ayrımı gözetilmez.

- Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından dağıtım yapılır.

- Önce ülkedeki tüm bekleyen acil hastalar taranır. Uygun acil hasta yoksa sıradan bekleyen hastalara    nakil gerçekleştirilir.

- Yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenir.
Site Haritası
Organ Nakli Koordinatörleri Dernegi  
              Akdeniz Üniversitesi Olbia Çarşısı
          No:3 Konyaaltı/Antalya
TONKOD © 2014 Bütün Hakları Saklıdır.